Fundusze Norweskie
Tytuł Projektu: UTWORZENIE PIERWSZEGO W KRAJU, CAŁOROCZNEGO, EKOLOGICZNEGO PORTU NAD JEZIOREM ŚWIĘCAJTY, OFERUJĄCEGO INNOWACYJNE USŁUGI I PRODUKTY
Beneficjent dotacji, Ascot Polska sp. z o. o. spółka komandytowa realizuje projekt w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”.
Celem projektu jest stworzenie pierwszej w skali kraju, kompleksowej eko mariny, nawiązującej do zapomnianego dziedzictwa żeglarstwa lodowego, rozwijającego się w regionie w okresie przedwojennym, traktującej temat ekologiczności w sposób całościowy – wdrażając rozwiązania pro środowiskowe.
Prace objęły roboty ziemne, hydrotechniczne i budowlane, utworzenie infrastruktury portowej (m.in. slip, media, sanitariaty), budowę obiektów usługowych i małej architektury (m.in. pawilonu z Izbą Tradycji Historycznych, wypożyczalni rowerów), stworzenie ekologicznej infrastruktury (m.in. ładowarka do łodzi i pojazdów elektrycznych, oświetlenie LED zasilane z ogniw fotowoltaicznych, ogrzewanie pawilonu usługowego nowoczesną pompą ciepła. Realizacja ma pozwolić na zaoferowanie innowacyjnych produktów i usług, zwiększając przychody Spółki i przyczyni się do istotnego zmniejszenia degradacji środowiska - unormowanie i efektywne zagospodarowania poprzemysłowego terenu nadbrzeżnego, z najwyższą dbałością o środowisko. Projekt ma podnieść atrakcyjność gm. Węgorzewo jako miejsca wypoczynku i zamieszkania oraz zaoferować wcześniej niedostępnych produktów i usług. Projekt ma również odbudować dziedzictwa historycznego obszaru noszącego w okresie międzywojennym miano europejskiej stolicy żeglarstwa lodowego.
Projekt dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
Wydatki ogółem: 14 903 935,87 zł
Wydatki kwalifikowane: 12 117 700 zł
Dofinansowanie: 1 863 805,45 euro
Kontakt: Paweł Lickiewicz (p.likciewicz@ascotpolska.eu)
Projekt Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. W ramach Funduszy Norweskich i EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
#5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Więcej informacji nt. Funduszy Norweskich można znaleźć pod linkiem www.eeagrants.org oraz www.norwaygrants.org